Budżet domowy

Budżet domowy

Plan finansowy pomoże Ci nie zostać bez pieniędzy w najważniejszym momencie. Głównym zadaniem przy sporządzaniu budżetu osobistego jest nie tylko zmniejszenie obciążenia kredytem, ale prawidłowe rozłożenie wydatków, aby w ostatnim tygodniu przed wypłatą nie trzeba było pożyczać ani żyć z oszczędności. Możesz zaplanować swój budżet w specjalnych aplikacjach lub dowolnych tabelach - zasada jest taka sama.

Jak zaplanować budżet na miesiąc

Z reguły główna część wynagrodzenia nie jest wypłacana pierwszego dnia miesiąca, ale 5, 10 lub 15. Dlatego wygodniej będzie zaplanować budżet nie na miesiąc kalendarzowy, ale na okres od wypłaty do wypłaty, na przykład od 10 marca do 9 kwietnia. Najpierw musisz zarejestrować wszystkie wpływy finansowe, aby zrozumieć, ile masz dostępnych środków. Należy wziąć pod uwagę wszystkie źródła dochodu: wynagrodzenie, premie, pracę w niepełnym wymiarze godzin, pieniądze z wynajmu mieszkania i tak dalej. W przypadku niestabilnych zarobków sensowne jest tworzenie budżetu, gdy będziesz dokładnie wiedzieć, ile masz, na przykład w dniu zaksięgowania pieniędzy na karcie.

planowanie budżetu

Koszty

W pierwszej kolejności należy spisać pozycje wydatków, bez których nie można się obejść. Ta lista będzie wyglądać mniej więcej tak:

• Jedzenie (w tym obiad w pracy, jeśli jesz w stołówce)

• Opłaty komunalne.

• Połączenie mobilne.

• Internet.

• Domowe środki chemiczne.

Oczywiście lista obowiązkowych opłat będzie inna dla każdej osoby i dla każdej rodziny. Koszt przejazdów może zostać zastąpiony kosztem benzyny. Osoby z chorobami przewlekłymi rozważą wydatki na leki. Ta sama lista będzie zawierać spłaty pożyczki, opłaty za przedszkole i tak dalej. Kwotę pozostałą po potrąceniu obowiązkowych wydatków można podzielić na pieniądze na rozrywkę, odzież i inne udogodnienia.

Podczas planowania bużetu domowego warto też pomyśleć nad sposobami oszczędzania. Np. podczas zakupów w sklepie stwórz listę zakupową, przejrzyj gazetki Biedronka oraz sprawdź w którym sklepie kupisz wybrane produkty taniej.